Ako vyliečiť nachladnutie?

Nákazlivé a veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré nik nemá rád. Je menej závažné ako chrípka, no i tak je nepríjemné a veľmi vyčerpávajúce. Fyzický i psychický stav človeka zhoršuje samotné nachladnutie ale najmä príznaky, ktoré robia chorobu ešte viac neznesiteľnou. Postihnutý je unavený, pociťuje bolesť hlavy a hrdla. Prechladnutie je zdravotný problém dýchacích ciest, čo tiež spôsobuje zapchatý nos ale aj problémy s dýchaním. Súčasťou nachladnutia je často aj zvýšená teplota, ktorá oberá človeka o jeho posledné sily.2

Ako zmierniť príznaky nachladnutia?

Podpora imunity

Prijem vitamínov a rôznych výživových doplnkov podporuje imunitný systém, správne fungovanie organizmu a zabraňuje vírusovým ochoreniam. Imunitu podporuje napríklad Vitamín C alebo vitamíny skupiny B. Prospievajú aj rôzne výživové doplnky, ktoré obsahujú zinok, vápnik, horčík dokonca aj kyselinu listovú. Nachladnutiu možno predísť aj užívaním výživových doplnkov vyrobených z výťažkov Echinacei, kolostra alebo hlivy ustricovej.  

Teplé nápoje

Pri liečbe nachladnutia pomáha pitie rôznych čajov. Paradoxne, aj teplotu je možné vyliečiť práve pitím teplých nápojov. Pri tomto príznaku nachladnutia je vhodné vypotiť sa. Pomáhajú rôzne čaje napríklad z Bazy čiernej alebo lipový čaj. V tomto ročnom období dozrievajú šípky. Šípkový čaj obsahuje množstvo vitamínu C, ktorý pomáha rýchlo sa zotaviť a posilniť imunitný systém. Dýchacie cesty pomôže uvoľniť skorocelový čaj a sirup. Na uvoľnenie dýchacích ciest pôsobia pozitívne aj čaje napríklad z Podbeľu liečivého, Šalvie lekárskej, Rumančeku, Materinej dúšky alebo Repíku lekárskeho. Pri prvých náznakoch nachladnutia je vhodné použiť napríklad tymianovú masť.

Prevencia

Odolnosť organizmu voči rôznym vírusom sa nedá nedosiahnuť zo dňa na deň. Zabrániť nachladnutiu alebo ho vyliečiť je niekedy veľmi ťažké. Prevencia pred nachladnutím je dlhodobý proces podpory imunity a budovania obranyschopnosti organizmu. Základnom prevencie pred prechladnutím je pravidelné a dôkladné umývanie rúk a pravidelný pitný režim. Dôležitý je taktiež príjem vitamínov a rôznych výživových doplnkov. Samozrejme, najvhodnejší je príjem vitamínov prostredníctvom konzumácie čerstvého ovocia a zeleniny. Netreba však zabúdať na pohyb, ktorý je jedným z najdôležitých faktorov pri tvorbe imunity a zdravého organizmu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *