Detské matrace

Spánok je pre väčšinu ľudí dosť intímna a citlivá záležitosť, a preto obvykle venujú výberu matraca do svojej spálne náležitú pozornosť.  No občas sa stáva, že pokiaľ ide o detské matrace, bývajú k svojim deťom z rôznych dôvodov nezodpovední, zastávajúc názor, že sa neoplatí investovať toľko peňazí do niečoho, z čoho dieťa veľmi rýchlo vyrastie. Neuvedomujú si pritom, že človek je živý organizmus, a preto sa v jeho tele celý život odohrávajú rôzne procesy. Od narodenia, cez detstvo, pubertu, dospelosť a starobu až po smrť v ľudskom tele prebiehajú neustále zmeny.  Najdynamickejšie sa to prejavuje v rannom detstve, pričom charakter tohto vývoja máva dôsledky na celý nasledujúci život.  Novorodenec prespí väčšinu dňa, a tak voľba správneho detského matraca by mala byť pre rodičov samozrejmosťou. Jeho kvalita má vplyv na vývoj celého pohybového aparátu dieťaťa.

Nastávajúci ako i súčasní rodičia si majú možnosť vybrať detské matrace zo širokej ponuky, ktorá sa nachádza na našom trhu.  Výrobcovia ponúkajú výrobky viacerých rozmerov, určených pre rôzne vekové kategórie detí, s osobitými vlastnosťami, závisiacimi od použitého materiálu a technológie. Všeobecne platí, že detské matrace by mali mať vyššiu tvrdosť (na stupnici od 1 do 5 je to 3 a viac), aby poskytovali chrbtici dostatočnú oporu pre správny rast. Príliš mäkký matrac môže tiež zvýšiť u novorodencov riziko výskytu syndrómu náhleho úmrtia. Preto sa pri ich výrobe používajú najmodernejšie výrobné postupy a najvhodnejšie materiály. V ponuke sú tak matrace kokosové, latexové, matrace z rôznych druhov tvarovanej peny, molitanové matrace, pružinové matrace a veľa ďalších druhov. Tieto matrace bývajú často antibakteriálne a sú potiahnuté látkami z prírodných materiálov, čo zároveň zabezpečuje aj ich antialergické vlastnosti. Medzi veľmi kvalitné a často predávané patria matrace z gumokokosovej dosky a latexovej peny z čisto prírodných materiálov. Tieto sú však aj cenovo náročnejšie.

Čo sa týka štandardných rozmerov, tie závisia od vekovej kategórie dieťaťa. Matrace do detských postieľok bývajú veľké 120 x 60 cm, prípadne 140 x 70 cm. Matrace pre väčšie deti mávajú rozmery 160 – 180cm x 70 – 80 cm.  Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj možnosť výroby matraca na mieru.  

Pri výbere matraca pre dieťa nesmieme podľa odborníkov zabúdať ani na jeho dostatočnú výšku. Tá zabezpečí, aby sa matrac neprehýbal a bol dostatočnou oporou pre vyvíjajúce sa detské telíčko. Treba dbať aj na nosnosť matraca, ktorú výrobca pri každom výrobku uvádza, aby mohol plniť svoje vlastnosti. Na kvalitu detského spánku má v neposlednej rade vplyv aj rošt, a preto je najlepšie, keď nám pri jeho výbere pomôže kvalifikovaný personál predajne.

Každý rodič by mal pri kúpe detského matracu zvážiť, že v hre je zdravie jeho dieťaťa a pokiaľ si pri jeho výbere nevie rady, najlepšie urobí, keď sa poradí so skúseným odborníkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *