Neviete zohnať obklady?

Obklady predstavujú povrchovú úpravu stavby. Takáto úprava je realizovaná pomocou obkladačiek, dosiek, fólií a podobne. V súčasnosti sú dostupné keramické, sklené, drevené, kovové alebo tiež obklady z prírodného kameňa. Dôležité je vybrať si vhodné obklady, ktoré sú určené práve na ten účel, ktorý potrebujete. Len tak splnia funkciu, ktorú od obkladov očakávate. Špecifiká vnútorných a vonkajších obkladov sa líšia, preto v tomto prípade venujte dostatok pozornosti výberu. Vnútorné obklady predovšetkým zvyšujú úroveň hygieny priestorov a zabezpečujú zvukovú a tepelnú nepriepustnosť stien.

Keramické obklady sú využívané  v rôznych tvaroch, rozmeroch a farbách. Kamenné obklady sú vyrábané buď zo žuly, mramoru alebo travertínu, takže Vám tiež dávajú možnosť vybrať si spomedzi niekoľkých variantov. Hrúbka obkladov sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 50 mm.

Keramické obklady sa využívajú najmä na obklad soklov, pilierov a schodísk. Pri realizácii keramického obkladu je najdôležitejšie najprv vyrovnať podklad,  potom navlhčíme obkladačky, nanesieme lepidlo a následne obklad priložíme k stene. Po priložení obkladu je potrebné obkladačky ešte doraziť gumeným kladivom. Nezabudnite medzi obkladačky ukladať umelé krížiky, ktoré Vám zabezpečia rovnomernosť uloženia obkladu, vymedzujú rovinu škár. Po zaschnutí sa umelé krížiky vyberajú.  Najdôležitejšou vlastnosťou, ktorá je pri keramických obkladoch rozhodujúca je nasiakavosť. Práve táto vlastnosť určuje vhodnosť keramického obkladu pre exteriérové alebo interiérové použitie.  Vo svete je najväčším výrobcom keramického obkladu Čína. V Európe zasa dominuje vo výrobe keramického obkladu Španielsko a Taliansko. Predstavujú až 70% celkovej výroby.

Ak Vás keramické obklady neoslovili, zaujímavejšie pre Vás možno budú obklady z plastových dosiek. Ich benefitom je odolnosť voči olejom a kyselinám. Plastové obklady je možné využiť aj v interiéri, aj v exteriéri. V dnešnej dobe patria k veľmi obľúbeným funkčným a dekoračným materiálom. Sú vyrábané z kvalitných materiálov a do vašich domov prinášajú moderný dizajn. Medzi ich prednosti patrí ľahkosť, zaraďujú sa medzi nehorľavé materiály, vynikajú jednoduchou montážou, nenáročnou údržbou a predovšetkým dostupnou cenou. Benefitom plastových obkladov sú aj zvukovoizolačné a tepelnoizolačné vlastnosti.

V porovnaní s keramickým obkladom majú menej náročnú aplikáciu drevené obklady, ktoré sa jednoducho prichytávajú na drevený rám alebo lišty. Drevené obklady je možné využiť tak v interiéry ako aj v exteriéri. Obkladať nimi môžete stropy, steny, podhľady. Drevené obklady vo vonkajšom prostredí stretávame najmä na presahoch striech či fasádach. V rámci drevených obkladov môžeme spomenúť zrubový obklad, ktorý je realizovaný v exteriérových úpravách, tatranský profil so vzorom perodrážky zasa v interiéroch.  Obklady v podobe tatranského profilu udržiavajú teplo a slúžia aj ako akustická izolácia. Ak je obklad realizovaný správne, prináša elegantný a najmä prírodný vzhľad. Takéto obkladu sú v súčasnosti obľúbené a prinášajú so sebou modernosť a nadčasovosť.

Ponuka je široká, stačí si rozumne vybrať.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *